Starostlivosť o kroje

Kroje, resp. odevné súčiastky, ktoré majú deti oblečené na vystúpeniach, sú z rôznych, aj vzácnych materiálov. Mnohé z nich sú aj 50-ročné originály a ich údržba si vyžaduje špeciálnu starostlivosť, či už ide o bielu blúzku alebo modrotlačovú skladanú sukňu.

Ako sa o ne starať, čo sa má, môže/nemôže prať/škrobiť/žehliť a aký je najvhodnejší spôsob, nájdete rozpísané v postupe nižšie.

BIELE KROJOVÉ SÚČASTI

 • Pranie:

Vyprať môžete všetky biele súčasti spolu na 40 stupňov Celzia pomocou bežného pracieho prostriedku, ktorý doma používate. Prosíme, neprať s ničím iným. K praciemu prostriedku môžete pridať aj prostriedok na bielu bielizeň a odstraňovanie škvŕn typu Vanish a pod.

 • Škrobenie:

Škrobenie vecí nasleduje hneď po vypratí, keď sú veci ešte mokré. V rámci škrobenia krojových súčiastok nepostupujte podľa návodu na obale škrobu, ale podľa tohto návodu, nakoľko biele krojové súčiastky môžu byť naškrobené viac ako bežné oblečenie. Škrob veciam udrží nielen správny tvar, ale chráni materiál pred predčasným opotrebovaním. Odporúčame použiť tekutý škrob, ktorý bežne kúpite v dostupných drogériách (napr. v DM drogérii dostanete za 1,35 eur tekutý škrob Herbamyl, ktorý máme odskúšaný a príjemne vonia https://www.mojadm.sk/herbamyl-tekuty-skrob-jarne-kvety-p8586000082021.html). 

Po vybratí bielych krojových súčastí z pračky si pripravíte väčší lavór s vodou (cca 5 l), prípadne môžete použiť aj vaňu. Do vody vlejete cca 400 ml škrobu, ak je vecí viac, pokojne aj celý. Rozmiešate škrob s vodou a vložíte do lavóra mokré veci z pračky. Všetky veci v lavóre musia byť ponorené, aby sa rovnomerne naškrobili. V lavóre ich necháte namáčať najmenej 3 hodiny, môžete aj celú noc. Následne veci vyžmýkate, buď ručne alebo v pračke a bez ďalšieho preplachovania. Po vyžmýkaní necháte veci vyschnúť prirodzene na sušiaku.

 • Žehlenie a zavesenie:

Po vyschnutí vecí, aby mal škrob želaný efekt, je potrebné biele veci dokonale vyžehliť na vyššej teplote používanej pri bavlne. Škrob spôsobí, že blúzka/košeľa/spodnička “stvrdne”. Nezľaknite sa, tak to má byť a to je želaný výsledok 🙂 Po vyžehlení všetkých vecí je potrebné ich zavesiť na vešiak – každú vec samostatne, aby si zachovala svoj tvar. Pri uložení týchto krojových súčiastok na vešiaku by mala každá vec mať svoj priestor, nemala by byť stlačená v ochrannom vaku, ale voľne visieť. Do stlačeného vaku by sa mali veci dať len na nevyhnutný čas prenosu kroja a následne po prenesení vždy z ochranného vaku vybrať.


OSTATNÉ (FAREBNÉ) KROJOVÉ SÚČASTI

 • Pranie
  • ostatné krojové súčiastky neperiete, ak si to nevyžadujú (sú špinavé, prepotené a pod.). Ak máte pocit, že si to nejaká súčiastka vyžaduje a nie ste si istí, či ju môžete prať, konzultujte to prosím s vedúcimi. Opäť prosíme, neprať s ničím iným.
  • NIKDY NEPERIEME dievčenské plisované (skladané), modrotlačové, zamatové a brokátové sukne, zamatové, modrotlačové a brokátové lajblíky a chlapčenské vlnené nohavice a lajblíky.
  • pri praní zvoľte vždy nižšiu teplotu a ručné pranie (30 až max 40 stupňov Celzia).
  • po vypratí (aj bez vypratia) je potrebné krojovú súčiastku pred vystúpením vyžehliť.

 • Žehlenie
  • žehlíme takmer všetky krojové súčiastky (sukne, nohavice, lajblíky/vesty, zástery a pod.). Pri kombináciách materiálov jednotlivých krojových súčastí treba dať pozor napr. na zamatové časti, ktoré nežehlite (ak by si to vyžadovali, môžete ich ožehliť cez mokrú utierku pri nízkej teplote).
  • NIKDY NEŽEHLÍME dievčenské plisované (skladané) sukne a chlapčenské vlnené nohavice.
  • všetky veci žehlite vždy z opačnej vnútornej – vrubovej strany kvôli ochrane materiálu. 
  • podľa materiálu zvolíme vhodnú teplotu, vždy radšej najprv skúste nižšiu teplotu a postupne pridávajte, aby ste súčiastku nespálili.
  • žehlíme aj dievčenské stuhy do vlasov a po vychladnutí ich namotáme na papierovú rolku z toaletného papiera, aby sa nepokrčila. Stuhu jemne upevníme gumičkou.

OBUV

Starostlivosť potrebuje aj obuv, v ktorej deti tancujú. To ako správne očistiť a ošetriť obuv, resp. čižmy, nájdete v návode tu: http://www.hajenka.sk/ako-cistit-cizmy/


V prípade, že by ste si nevedeli dať rady s tým, čo prať/neprať, škrobiť/neškrobiť, žehliť/nežehliť, radšej sa obráťte na vedúcich, aby sme sa vyhli zbytočným “katastrofám”. Vedúci s vami radi problém skonzultujú a poradia vám 🙂

© 2014 O.Z. Hájenka | Created by fine fox