Tipy a triky

Ako čistiť čižmy

Budeme potrebovať:

  • noviny

  • čižmy

  • 2 krémy na topánky (priesvitný a čierny)

  • 2 handričky (vlhkú a suchú)

1. Vyberieme si vhodné miesto (čiže, nie uprostred obývačky, ale napríklad v chodbe pri vstupných dverách).

2. Na zem rozprestrieme noviny (najlepšie staré, ktoré doma nebudú už nikomu chýbať).

3. Z Hájenka-vaku vyberieme čižmy. (Pozor: stav čižiem priamo úmerne súvisí s posledným miestom vystúpenia. Suché zvyšky lístia, trávy, kúsky blata alebo kúdol prachu, to všetko môže byť súčasťou vaku spolu s čižmami.)

4. Z podošiev obúchame zaschnutú špinu na rozprestreté noviny. (Kto chce, môže to urobiť aj vonku pred domom. V takom prípade nebude potrebovať rozprestreté noviny. Kto si trúfa, môže čižmy obúchať von z okna alebo z balkóna. V takom prípade bude potrebovať dobrú výhovorku, keď na dvere zabúcha suseda zo spodného bytu.)

5. Vlhkou handričkou poutierame čižmy z vonkajšej strany. Potom utrieme podošvy.

6. Suchou handričkou poutierame kožené časti čižiem dosucha (podošvy sa usušia samé).

7. Na suchú handričku nanesieme priesvitný krém na topánky a krúživými pohybmi votrieme krém do kože na čižmách.

8. Ak sú naše čižmy zodraté a máme doma aj čierny krém na topánky, natrieme na čižmy druhú vrstvu, tentoraz čierneho krému. Je to skôr vrstva estetická.

9. Nakrémované čižmy necháme vysušiť a potom odložíme do vaku.

Rovnakú procedúru opakujeme po každom vystúpení vonku. Prach, špina, dážď, sneh, posypová soľ a ďalšie produkty poveternostných aktivít koženým čižmách neprospievajú. Ak ich do vaku uložíme suché, čisté a nakrémované, predĺžime im životnosť a funkčnosť. Okrem toho tým potešíme aj krojárku, vedúcich súboru a taktiež všetky hájenkárske mamičky, ktorých ratolesti prinesú domov starostlivo vyčistené čižmy.

Dobrá rada nad zlato pred vystúpeniami vonku, najmä v zime:

Ak máte to šťastie, že ste dostali čižmy, do ktorých pohodlne obujete hrubé ponožky a ešte v nich máte aj malú rezervu, dajte si do nich zateplené vložky do topánok. Aspoň na chvíľu budete mať nohy v teple.

© 2014 O.Z. Hájenka | Created by fine fox